Skip To Main Content

header-container

mobile-schools-translate

Translate Mobile

district-nav

logo-container

logo-image-white

logo-image-color

right-container

header-portals-nav

search-container

Translate Desktop

district-nav

horizontal-nav

BREADCRUMB

Teaching and Learning Staff

All phone numbers begin 425-456-####

Last Name 

First Name 

Position 

School/Location 

Extension # 

Ahluwalia 

 

Agrima 

 

Special Education Preschool Coordinator 

 

ESC West 

 

4217 

Anderson  Amber  Dev Elementary Literacy & Social Studies  ESC East  

Ayars 

Sara 

Assistive Tech Dev for Special Education 

WISC Bld. 5 

4649 

Barabe-Snyder 

Jennifer 

Dev Special Education – Student Independence 

ESC West 

4668 

Bhardwaj 

Chitra 

Dir MLL 

ESC East 

4292 

Birch 

Melody 

Special Education Instructional Mentor 

ESC West 

4238 

Bosse 

Angela 

Special Education Coach 

ESC West 

4238 

Bowen 

Kerince 

Director of Counseling 

ESC East 

4168 

Brandt 

Debbie 

Dev Advanced Learning 

ESC West 

4188 

Coldiron 

Crystal 

Advanced Learning Elementary Developer 

ESC West 

4698 

Conley 

Paul 

Dev Secondary Math 

ESC East 

4096 

Da 

Laura 

Advanced Learning Developer 

ESC West 

 

Davies 

Monica 

Dev Secondary AVID/ MLL PD Coach 

ESC East 

4268 

Deshayes 

Jesse 

Dev Secondary MLL  

ESC East 

 

DeJong 

Karen 

Director of Special Education Elementary 

ESC East 

4144 

DiLoreto 

Angela 

Dev Secondary Science 

ESC East 

4163 

Duenwald 

Tom 

Director of Educational Technology 

ESC West 

4250 

Frieboes 

Maria 

Director of Student Services 

ESC East 

4179 

Galvan 

Elysia 

Dev Secondary Math 

ESC East 

 

Gilkey 

Kay 

Director of Special Education 

ESC East 

4144 

Granville 

Paris 

Dev Secondary World Language 

ESC East 

4051 

Hatlestad  

Anna 

National Board Coordinator and Instructional Mentor 

WISC Bld. 4 

 

Haugen 

Adria 

Dev Special Education – Behavioral Health 

ESC East 

 

Havanec 

 

Allison 

 

Assistive Tech Dev for Special Education 

 

WISC Bld. 5 

 

4186 

Hong  Hanna  Dev Heritage Language Program (with MLL)  ESC East   

Holloway 

Jessica 

Dev Elementary Visual Arts 

ESC East 

 

Huang 

Eric 

Dev Secondary Dual Language 

ESC East 

6794 

James 

Megan 

Early Learning Developer 

ESC West 

4231 

Jorgensen 

Jeff 

Director of Special Education 

ESC East 

4144 

Kautz 

Sharon 

ED of T&L 

ESC East 

4112 

Kermgard 

Sarah 

MHAT Counselor 

ESC East 

 

Killion 

Josh 

Instructional Mentor 

WISC Bld. 4 

 

Landwehr 

Michelle 

Special Education Coach 

ESC West 

4238 

Lang 

Carrie 

Director of Health Services 

ESC East 

 

Lolly-Leaver 

Cathy 

Director of Special Education - Elementary 

ESC East 

4144 

Macias 

Melisa 

Dir T&L 

ESC East 

4226 

Macias 

Ricardo 

Dir Dual Language 

ESC East 

 

Marcum 

Tori 

Dev Secondary PE /Health 

ESC East 

n/a 

Martin 

Lily 

MLL PD coach 

ESC East 

4269 

Mayes 

Rebecca 

Special Education Coordinator 

ESC West 

4242 

McDonald 

Sally Sue 

Special Education Coach 

ESC West 

4238 

Miller 

Aaron 

Chief of Schools - Secondary 

ESC East 

4295 

Mooney 

Jen 

Special Education Coach 

ESC West 

4238 

Moyer 

Jess 

Director of CTE  

ESC West 

 

Nelson 

Eric 

Dev Elementary Literacy and Social Studies 

ESC East 

4126 

O’Connell 

Karen 

Secondary Coach - Math 

Odle MS 

4178 

Onstot 

Keith 

Dev Instructional Tech 

ESC West 

4645 

Peterson 

Randi 

Dev Elementary Social Emotional Learning 

ESC East 

4049 

Podolski 

Courtney 

Special Education - Technical Assistance Coordinator 

ESC West 

4238 

Powell 

Wendy 

Dev Secondary Social Emotional Learning 

ESC East 

 

Powers 

Scott 

Dir T&L 

ESC East 

4183 

Rivera 

Jennifer 

Dev Elementary MLL  

ESC East 

4022 

Roberts 

Elizabeth 

Dev Elementary Info Lit 

ESC East 

4351 

Santiago 

Brenda 

Dev Elementary Math 

ESC East 

 

Shelton 

Patricia 

Dev Secondary Social Studies 

ESC East 

4275 

Shriver 

Emily 

Dev Early Learning 

ESC West 

 

Snapke 

Amber 

Dev Secondary Science/STEM 

ESC East 

 

Stonebraker 

Greg 

Dev Special Education – Inclusionary Practice 

ESC West 

4238 

Strehle 

Jennifer 

Special Education – Transitions Coordinator  

ESC West 

7331 

Suresh 

Jill 

MLL – PD Coach 

ESC East 

 

Symmes 

Alyssa 

MHAT Counselor/Lead 

ESC East 

 

Taylor 

Jared 

Special Education - MHAT Coordinator 

WISC Bld. 5 

 

Taylor 

Kellea 

Director of Early Learning 

ESC West 

 

Tinder 

Kristin 

Director of Advanced Learning & Innovation 

ESC West 

4196 

Tinglestad 

Jamie 

Special Education Instructional Coach 

ESC West 

 

Thapa 

Anne 

MLL – PD Coach 

ESC East 

 

Tourniaire 

Marina 

Elementary MHAT Counselor 

ESC East 

 

Treiber 

Erin 

Special Education Assistive Technology Coach 

WISC Bld. 5 

n/a 

Wang 

Ed 

Instructional Mentor 

WISC Bld. 4 

4664 

Ward 

Dani 

Dev Elementary CS and Science 

ESC East 

4102 

Wilbert 

Mark 

Dev Secondary Music and Performing Arts 

ESC East 

4203 

Yuen 

Carolyn 

Dev Secondary Language Arts  

ESC East 

6451 

Zilliot 

Rachel 

Assistive Tech Dev for Special Education Pre-School 

WISC Building 5 

7615 

 

 

 

 

 

7553