GO KNIGHTS!!!

Jesse Snyder

Athletics & Activities Director
snyderje@bsd405.org
(425) 456-7416

Caryn Landau-Walter

ASB Leadership Advisor
LandauC@bsd405.org

Ellen Pierson

ASB Accountant
PiersonE@bsd405.org
(425) 456-7418

Charlene Jones

ASB Secretary
JonesC@bsd405.org
(456) 456-4717

Newport High School

4333 Factoria BLVD SE – Bellevue WA 98006

Athletic/Activity Fax: 425-456-7511

Athletic/Activity Phone: 425-456-7417

School Event CalendarDistrict Information

NHS Clubs

Note: Students interested in either re-activating an existing club or creating a new clubs should see Ms. Landau-Walter in room 2123 to get the forms and discuss the process.

 

Club Name Advisor Room # Mtg. Times and Dates
Architectural Design Club Bitter 2405 or 2401 3:40 3rd Tuesday of the Month
Art Club National Art Honor Society 2401 7:40 First Friday of the month
Astronomy Club J. Johnson 3103 Biweekly Fridays 3:45
Biology Club S. Leff 3114 3:45 Every Other Thursdays
BSU (Black Student Union) A. Pitts, P. Shin Lecture Hall Wednesdays 1:40
Calligraphy Club Henderson 2105 3:40 Tuesdays
Camelot Club Grimes Port 6
Cancer Awareness Club Nikula 2101 3rd Tuesday of the month 3:40
Chemistry Club M. Nikula 2101 last Thursday of the month 3:40
Chess Club Eastman 1102 Tuesdays 3:40
Chinese Culture Club Ming Su 1114 3:40 every other Friday
CISCO Project Club Hoffman 1407 Monday and Thursday 3:40
Color Guard (formerly Winter Guard) Ian Corput Outside Gym Tuesday and Thursday 6pm to 9pm
Computer Club Fincher 1403 3:40 Tuesdays
Drama Club K. Klekas and J. Nonis 1207 3:40 one Monday per month
Eco Club J. Doran 3108 Every other Tuesday 8:00 am
Equilibrium Landau-Walter 2123 3:40 Tuesdays
Expressive Writing Association Streckenbach 2110 3:40 every first Monday of the month
Film Making Club Hamada 2412 Mondays at 3:40
French Club Eastman 1102 First Friday of the month 3:40
Future Business Leaders of America (FBLA) Eastman 1102 Mondays at 3:40
Gaming Club Halvorson 1106 3:40 Thursdays
Gender Sexuality Alliance Drajem 2109 3:40 Fridays
Girls Who Code Fincher 1403 3:40 Mondays
HOSA (Future Health Care Professionals) Baker 3115 3:40 Thursdays
Hunger Project Streckenbach 2110 3:40 (day TBD)
Key Club Carla Marrow (Kiwanis Volunteer) Lecture Hall 3:45 every Tuesday
Knight Pics Foti 2406 3:40 Every other Thursday
Knowledge Bowl D. Lang Portable 8 3:40 pm Mondays
LatinX Club J. Busch, E. Perez 2118 3:40 First and Third Tuesday
Linguistics Olympiad Club (NACIO) Prufer Port 2 Tuesdays 3:40
Math Club Neises 1105 Fridays 3:40
Model United Nations Club (MUN) Law & Nikula 2101 Tuesdays 3:40
New Generation Yuen 2116 3:45 on Fridays
Newport Robotics Group R. Doran ESC West Tuesdays and Thursdays 6:30PM
Newpot Knives Culinary Club T. Green 1401 TBD (related to class)
Ocean Science Club Gray 3111 7:30 Wednesday mornings
Outdoor Adventure Club Streckenbach 2110 3:40 Thursdays
Psychology Club Henderson 2105 3:40 last Monday of the month
Red Cross Club R. Eastman 1102 3:40 every other Monday
Rocketry Club J. Brown, J. Johnson, S Leff, D Lang Portable 5 or 3109 3:45 Tuesday and Thursdays
Science Club S. Leff 3115 Mondays at 3:40
Shoe Crew J. Bitter 2403 Tuesdays 3:40
Spanish Community Outreach Club J. Benda Portable 3 every other Monday at 3:40
Speech and Debate Team J. Busch 2120, 2121, 2122 3:40 – 5:40 Monday and Thursday
STEM League Bohlinger 3114 Tuesdays 3:40
Teen Reach Feder 3119 3:40 every other Thursday
Tri-M Music Honor Society Mahaffey 1221 Tuesdays 3:40
Tutor Club Kilcup Portable 5 Thursday at 3:40
UNICEF Club R. Valaas 2120 3:40 every other Tuesday
Unified Robotics C. Bateman 2124 Fridays 3:40