Congratulations to all fall sports student athletes for their accomplishments.  

Below are highlights of students’ successes:

Bellevue High

Girls Swim and Dive

  • 1st place in KingCo conference
  • 4th place at Districts
  • 2nd place at State
    • 200 Yard Medley Relay State champions: Janelle Rudolph, Katherine Duff, Delora Li, Aneta Wyzga
    • 400 Free Relay State champions: Rachel Jin, Delora Li, Aneta Wyzga, Janelle Rudolph
    • 50 Free State champion, Janelle Rudolph
    • 100 Back State champion, Janelle Rudolph
    • Diving, 3rd place at State, Sarah Walsh
  • 1st Team All KingCo: Rachel Jin, Delora Li, Janelle Rudolph, Sarah Walsh, Aneta Wyzga
  • 2nd Team All KingCo: Rylee Siripipat

Boys Golf

  • 2nd place in KingCo conference
  • 3 golfers qualified for Districts
  • Ian Siebers will play in the State tournament in the spring

Volleyball

  • 2nd place in KingCo conference
  • 5th place at Districts
  • 6th place at State
  • 1st Team All KingCo: Callie Weber, Alexis Khuu
  • Honorable mention: Ally Witham, Holly Huard

Boys Tennis

  • 2nd place in KingCo conference
  • Cameron Yang, 2nd place in the KingCo Boys Singles Tournament, will compete at Districts in the spring
  • Elliot Boss and Ethan Zou, 4th place in the KingCo Boys Doubles Tournament

Girls Soccer

  • 1st place in KingCo conference
  • 1st place at State
  • KingCo co-coach of the year, Peter Cochran
  • KingCo offensive MVP, Jojo Harber
  • KingCo defensive MVP, Katie Foster
  • 1st Team All KingCo: Catie Buck, Maud van der Kooi, Katie Foster, Jojo Harber, Kiley Suter, Ellie Bryant, Sophie Butterfield
  • 2nd Team All KingCo: Paige Satterlee
  • Honorable Mention: Madi George, Grace Nesbitt, Carly Tudor, Joelle Tudor
  • High School WSSCA All-State Team: Jojo Harber (MVP and 1st team), Katie Foster (2nd team), Maud van der Kooi (2nd team), Sophia Butterfield (Honorable Mention)
  • High School WSSCA Coach of the year, Peter Cochran

Football

  • Undefeated in conference play
  • 1st Team All KingCo: Zachary England (center, Lineman of the Year), Isaiah Ifanse (running back), Jack Anderson (tight end), Mark Getzendaner (defensive end), Will Moore (inside linebacker), Stiles Satterlee (outside linebacker), Mitchell Sturgill (safety), Thomas Monaghan (kicker)
  • 2nd Team All KingCo: Taylor Goins (defensive tackle)

Cross Country

  • Boys team 3rd place at KingCo Conference Championship meet
  • Girls team 5th place at KingCo Conference Championship meet
  • Boys team 14th at SeaKing District Championship meet
  • 1st Team All KingCo: Ian van de Kamp, Kate Forsberg

Boys Water Polo

  • Undefeated in conference play
  • First place at Regionals
  • 2nd place at State
  • Cameron Hayes, state defensive MVP
  • 1st Team All KingCo: Cameron Hayes, Jesse Hainze
  • 2nd Team All KingCo: Ethan Wlaschin, Sam Geffe
  • All KingCo Honorable Mention: Jonathan Witham
  • 1st Team All State: Cameron Hayes
  • 2nd Team All State: Jesse Hainze, Ethan Wlaschin
  • All State Honorable Mention: Same Geffe

Interlake High

Cross Country

  • Boys KingCo League Champions
  • Boys KingCo Tournament Champions
  • Boys 3rd place at District meet
  • Boys second place at State meet: Matthew Roberts, Dante Paszkeicz, Tom Secheyron, Raymond Salgado, Ben Braun, Bryce Rosenwald, Chris Taves
  • Camila David-Smith, Salt Creek and KingCo Champion, 3rd place at State
  • Aishanee Wijeratna, KingCo Runner up and State qualifier
  • Matthew Roberts, Salt Creek and KingCo Champion
  • Head Coach Brad Barquist, KingCo 2A/3A Boys Coach of the Year, State 3A Boys Coach of the Year

Football

  • Naoki Harmer, 3A Defensive Player of the Year
  • 1st Team All KingCo: Duncan Varela (quarterback), Naoki Harmer (wide receiver, safety, punt returner)
  • 2nd Team All KingCo: Anthony Karymsakov (center, nosetackle), Lucas Varela (guard), Corban Lawlor (tackle), Dylan Riel (inside linebacker), Max Collins (outside linebacker), Michael Veliyev (cornerback)
  • All KingCo Honorable Mentions: Zenon Moses (safety), Myles Chandler (defensive end), Austin Hourn (cornerback), Paul Cemarka (defensive lineman/linebacker)

Boys Golf

  • KingCo League Sportsmanship Award
  • Kiyo Nelson, KingCo Honorable Mention

Girls Soccer

  • KingCo Honorable Mention: Malia Allison, Jenny Kane, Amanda Mehlhoff, Kat Zender

Girls Swim and Dive

  • Academic State Champions
  • Erin Harvey, 100 Free, 2nd place at State meet, new school record
  • Erin Harvey, 50 Free, 5th at State meet, new school record
  • 200 Free Relay, 8th at State meet, new school record: Megan Lowell, Jacqueline Jou, Erin Harvey, Sarah Shiers,
  • 400 Free Relay, 12th at State meet, new school record: Megan Lowell, Jacqueline Jou, Erin Harvey, Sarah Shiers
  • 200 Medley Relay, 14th at State meet: Sarah Shiers, Megan Lowell, Shannon Cassady, Emma Wineland
  • All KingCo 1st team: Erin Harvey
  • All KingCo honorable mention: Jacqueline Jou
  • All Scholar Seniors (GPA 3.75 or higher): Mia Baker, Shannon Cassady, Crystal Ma, Alexa O’Brien

Boys Tennis

  • KingCo League Sportsmanship Award
  • KingCo Honorable Mention: Will Chen, Prannay Pradeep, Josh Tan, Justin Tsang, Tudor Muntianu, Aman Mohammed

Volleyball

  • KingCo 1st team: Nicole Kramer, Audrey Malcolm
  • KingCo 2nd team: Gabriella Frost
  • KingCo Honorable Mention: Marie McHenry, Abby Harden
  • All Scholar Seniors: Gabriella Frost, Brigette Long, Marie McHenry, Laureline Sauvage, Susie Zhang

Newport High

Boys Tennis

  • 1st place in Kingco Season Conference
  • 1st at the Kingo Tennis Tournament
    • Payton Namba placed 2nd in singles at the Kingco tournament
    • Team of Garrett Gants and Connor Scott took 1st place in doubles
  • Newport Boys Tennis are the defending state champions and will be returning to the state tournament in May of 2017 to defend their title.  The team has won 4 state titles in the last 5 years.

Girls Soccer

  • Voted Sportsman team award for Kingco 4A

Girls Swim and Dive

  • Girls swim team were the Co Kingco Champions
  • The team won the SeaKing District 4A Championship
    • Maddie Rainey, Gracie Wang, Eva Smerekanych, and Samantha Baron finished 1st in the 200 free relay
    • Rachel Nguyen won the 100 backstroke
  • The team finished 4th at the WIAA State Championship
    • Yulia Groysman finished 2nd in the 200 free and 500 free
    • Rachel Nguyen placed 2nd in the 100 back and set a new team record at 56.88
  • All King-Co 1st team: Yulia Groysman and Rachel Nguyen
  • All King-Co 2nd team: Samantha Baron
  • SeaKing District 2 Scholastic Athletes: Jenny Li, Sarah Little, Molly Radabaugh, Sarah Wang, Arianne Zeng

Boys Golf

  • 1st place at the Kingco Season Championship
  • 2nd place at the SeaKing District 2 Championships
    • Ivan Zhao placed 1st in the individual District Championship
  • Three golfers are heading to state in the spring: Ivan Zhao, Travis Kay and Will Hendricks

Sammamish High:

Boys Golf

  • Aidan Thain- 1st team all Kingco & District Qualifier
  • Ryan Park- 2nd team all Kingco & District Qualifier
  • Team- Sportsmanship Award
  • WIAA Distinguished Scholastic Award for having a team GPA between 3.0-3.49

Girls Swim

  • Team- 4th in 2A District 1
    • Sydney Quick- District Champion in the 100 Fly, 7th in State in 100 Fly, Kingco Honorable Mention
  • Team- 4 state qualifiers in individual events- Sydney Quick, Kayla Chenier, Kona Kao, and Anna Troje
  • Team- 3 relay teams qualified for state (200 medley, 200 Free, 400 Free)
  • All Kingco Scholar Athletes- Ellie Adams 3.88, Elyssa Schrader 3.76
  • WIAA Distinguished Scholastics award- Team GPA of 3.0- 3.49

Cross Country

  • Gunnar Hansen- State Qualifier
  • Girls Team- WIAA Academic State Champions with a team GPA of 3.93

Girls Volleyball

  • Anne Pham- All KingCo Honorable Mention
  • Kyleigh Bates- All Kingco Honorable Mention
  • Promise Taylor- 1st Team All Kingco
  • Isabelle Pallat- League All Scholar Seniors (3.75 or higher)
  • WIAA Distinguished Scholastic award- Team GPA of 3.0-3.49

Girls Soccer

  • Heather Farmer- Honorable Mention all-league
  • Lilya Garzon-Boyd- Honorable Mention all-league
  • Isabella Gomez- Honorable Mention all-league
  • Ema Hackett- Honorable Mention all-league
  • WIAA Distinguished Scholastic award- Team GPA of 3.0-3.49

Boys Tennis

  • Sam Koy- 2nd Team All KingCo
  • WIAA Distinguished scholastic award- 3.0-3.49

Football

  • Qualified for District 1 playoffs
  • Running back Yasin Anwar named 2A 1st team all league
  • Tight end Tao McClinton named 2A 1st team all league
  • Offensive lineman Brandon Cisneros named 2A 1st team all league
  • Linebacker Cameron Arsenian named 2A 1st team all league
  • Cornerback Matt Castle named 2A 1st team all league